Publiczne Gimnazjum Nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu im. Lotników Polskich

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Szkolny Klub Wolontariatu

WOLONTARIAT

,, Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce”Szkolny Klub Młodzieżowego Wolontariatu ,,Pomocna dłoń”
przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży ,,Arka” w Radomiu


    W naszej szkole działa Szkolny Klub Młodzieżowego Wolontariatu ,,Pomocna dłoń”, który jest zrzeszony w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży ,,Arka” w Radomiu. Do klubu należą uczniowie, którzy chcą być wolontariuszami.
    Wolontariat jest świadomą, dobrowolną działalnością, podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie. Są to ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażują się
w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego. Można ich spotkać w domach dziecka, hospicjach, domach pomocy społecznej, muzeach oraz schroniskach dla zwierząt.


          Nasza szkoła włączyła się w działalność wolontariacką, upatrując w niej wartościowy element wychowania i edukacji. Nasi wolontariusze przestrzegają KARTY ETYCZNEJ WOLONTARIUSZA, która jest nieformalnym kodeksem postępowania wolontariackiego, wskazującym na reguły i normy.
KARTA ETYCZNA WOLONTARIUSZA  >>>


REGULAMIN >>>         Sprawozdanie z działalności Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu w roku szkolnym 2014/2015 >>>Opiekunami są panie: Małgorzata Figiel, Katarzyna Witczak i Izabela Zagrodnik.AKTUALNOŚCI SKMW ,,Pomocna dłoń


HUUUURA!!! SKMW ,,Pomocna dłoń” został KLUBEM ROKU 2016

  5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
   Z tej okazji nasz Szkolny Klub Młodzieżowego Wolontariatu ,,Pomocna dłoń” brał udział w Gali Wolontariatu, która odbyła się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Gośćmi honorowymi imprezy byli: wiceprezydenci p. Karol Semik i p. Jerzy Zawodnik oraz ks. Biskup Piotr Turzynśki.
   Ks. Andrzej Tuszyński podsumował rok pracy w Arce. Podziękował wszystkim wolontariuszom za wielkie serce i poświęcenie się działalności wolontariackiej.
   Trzy rodziny z Radomia opowiedziały o ogromnej, bezinteresownej pomocy, jakiej doświadczają od wolontariuszy. Niektórym popłynęły łzy wzruszenia, gdy tata Szymonka i Helenki mówił o ,,arkowej pracy” z jego dziećmi.

   Pod koniec imprezy ogłoszono laureatów konkursu ,,Klub i wolontariusz Roku”. Ku naszemu zaskoczeniu konferansjerzy wywołali nasz klub na scenę.
Zostaliśmy KLUBEM ROKU 2016 w kategorii gimnazja. Z rąk wiceprezydenta p. J. Zawodnika otrzymaliśmy dyplom i nagrody (radioodtwarzacz CD ze słodyczami). Nasz filmik, prezentujący nasza działalność spodobał się jury i wygraliśmy! Bardzo się cieszymy z tego powodu! To wyróżnienie mobilizuje nas do jeszcze większej aktywności.
Kochamy pomagać innym!!!


Dyżury wolontariuszy Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu ,,Pomocna dłoń"
w Kuchni dla ubogich przy klasztorze O.O Bernardynów w Radomiu


  ,,Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie jest ważne to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi" - to są słowa naszego Świętego Papieża Jana Pawła II.
  Tę maksymę realizują nasi klubowi wolontariusze, pracując w Kuchni dla ubogich. Raz w tygodniu czteroosobowa grupa pomaga w przygotowywaniu posiłków dla najuboższych mieszkańców Radomia. Uczniowie obierają cebulę, ziemniaki, sprzątają stołówkę. Nieraz niejedna łza popłynie po twarzy wolontariusza, oczywiście z powodu cebuli ! Zimą, gdy sypnie śniegiem, odśnieżają alejki przed budynkiem stołówki.
    Brat Kazimierz Górka - opiekun Kuchni dla ubogich tak powiedział dla ,,Gościa Niedzielnego":
,, Publiczne Gimnazjum nr 10 jest jedyną szkołą z terenu Radomia, która już od dziesięciu lat pomaga nam. Uczniowie spisują się wspaniale. Ojcowie Bernardyni są wdzięczni Dyrekcji i uczniom za tak wielkie zaangażowanie."
  Praca w Kuchni jest wspaniałą lekcją wychowania, która uświadamia wielką wartość działalności wolontariackiej, wykraczającej poza więzi rodzinno - przyjacielsko - koleżeńskie".


Zdjęcia >>>

Dzień Otwarty w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży Arka


    Dnia 04 października w Arce przy ulicy Chrobrego 7/9 odbył się Dzień Otwarty. Wolontariusze wraz z przybyłymi tam dziećmi wspólnie spędzali czas. My wolontariusze z PG 10 staraliśmy się umilić im czas, poprzez grę w piłkarzyki, malowanie twarzy, rysowanie na kostce przed budynkiem Arki, konkurs karaoke i zorganizowane gry i zabawy z nagrodami. Pod koniec dnia wszystkie dzieci wyszły z uśmiechem na twarzy.

Zdjęcia   >>>


Akcja ,,Adopcja na odległość’


       Szkolny Klub Młodzieżowego Wolontariatu ,,Pomocna dłoń” w Radomiu wraz z Samorządem Uczniowskim kontynuuje akcję ,,Adopcja na odległość”, która jest prowadzona przez Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie. Nasza szkoła wspiera księży salezjanów już dziewiąty  rok.

  ,,Adopcja na odległość” umożliwia edukację kilku tysiącom dzieci i młodzieży w dalekiej, biednej Afryce. Jest pięknym dziełem wychowania i kształtowania chrześcijańskich postaw młodych ludzi z Czarnego Lądu.

        Naszymi podopiecznymi jest grupa młodzieży z miejscowości Luwingu
w Zambii. Siostry koordynujące pomoc w ramach akcji,, Adopcji na odległość”,  Eveline Chisanga i Mwenya Marie – Claire piszą do nas w liście z Zambii:
,,Dzięki Waszej dobroci i hojności opłacamy czesne 505 podopiecznym.

Zapewniamy pomoce i przybory szkolne, posiłek i medykamenty. Ponadto dzieci otrzymują dodatkowo mydło, odzież i najbardziej potrzebne artykuły spożywcze.”

 Oto jak dziękuje nam jeden z młodych Zambijczyków, Esnart Banda:

,, Najpierw chcę Wam powiedzieć dziękuję za to, że jesteście właśnie tacy. Nie zmieniajcie Waszych serc, które są tak dobre i kontynuujcie to, co robicie w taki wspaniały sposób. Wy jesteście naszymi ANIOŁAMI!”.


Ponadto co dwa lata organizowane sa spotkania formacyjne z wolontariuszami salezjańskimi: ks. Markiem Kowalskim i Afrykańczykiem Sanzą Mulangu. Zaproszeni goście opowiadają o swojej pracy wolontariackiej na Czarnym Lądzie i zachęcają do kontynuowania akcji.

    I dlatego mając na uwadze myśl św. Jana Bosko ,,Szczęście dziecka polega na świadomości tego, że jest kochane” organizujemy w naszej szkole kwesty
i dyskoteki charytatywne, a zebrane pieniądze przekazujemy księżom salezjanom”.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego